Chcete vědět, jak vypadají obyvatelé prehistorických moří a jak ovlivňují chuť vína? Hodně zajímavého se dozvíte v barokní krápníkové jeskyni na státním zámku v Lednici. Nová a lákavá expozice Příběh AMONIT je součástí IV. prohlídkového okruhu. Slavnostně byla otevřena v sobotu 20. dubna 2024.
Výstava cílí na život v prehistorických dobách v oblasti dnešního Lednicko-valtického areálu a nejjižnější části dnešní jižní Moravy. Ukazuje život v dávných mořích prostřednictvím úžasných zkamenělin a také v dílech akademického malíře Petra Modlitby.
Umělá krápníková jeskyně evokuje tajemné korálové útesy a díky tomu je jedinečným místem pro představení historického podmořského světa.
Symbolem expozice a výstavy je současník dinosaurů, dravý amonit, jehož zkamenělé schránky tvoří vápence v podloží dnešních vinohradů. Děti si výstavu užijí prostřednictvím hravého komiksu o amonitkovi Jurovi, který vypráví o životě v dávných moří a vývoji krajiny.
Na expozici AMONIT se podílelo stejnojmenné lednické vinařství, Masarykova univerzita v Brně, Ústav geologických věd a Regionální muzeum v Mikulově, které ochotně zapůjčilo nejzajímavější exponáty zkamenělin pečlivě střežené v depozitáři.
Na výstavu AMONIT vás zve kastelánka Ivana Holásková: „Barokní grota je velmi oblíbený prohlídkový okruh díky umělým krápníkům a technickému zázemí. Nyní bude ještě atraktivnější zásluhou zajímavé výstavy zkamenělin z nejbližšího okolí. Skvělé je, že dokáže zaujmout dospělé i děti.“
Příběh AMONIT pokračuje ve stejnojmenném lednickém vinařství, kde si mohou návštěvníci prohlédnout další prehistorické artefakty a ochutnat vína ovlivněná vápenitým podložím vinohradů tvořených zkamenělinami. Pro děti je určen dětský svět. Mohou se tu například zhoupnout na další lednické specialitě – dřevěných konících umně zhotovených ze dřeva starých vinných sudů.
Vinařství AMONIT Lednice navazuje na tradici vinařství v oblasti Lednicko-valtického areálu. Symbolem vinařství v srdci Moravského ráje je AMONIT- pravěký živočich dávných moří, kde se dnes rozkládají vinohrady. Díky tomu jsou tato vína příjemně šťavnatá a s jemnými minerálními podtóny. Jsou po právu nazývána „Vína z Moravského ráje“.
Vinařství zve k návštěvě, prohlídce a ochutnávce s možností posezení pod pergolou. Budova vinařství je postavena také z mušličkového vápence tvořeného zkamenělinami. Součástí vinařství je i nádherná zahrada a vinařský Stellplatz v blízkosti lužního lesa a romantické zámecké Dyje.
V sobotu 20. dubna byly také slavnostně pokřtěny řady vín AMONIT. Harmonie (harmonická a skvěle pitelná vína) a Evoluce (PIWI – nové odrůdy z moravských vinohradů). Jsou to vína určena pro vinotéky a gastronomii.
Za návštěvu stojí také degustační sklepy Valtické Podzemí – podzemní město vína a labyrint historických vinných sklepů. Pořádají se zde vyhlášené večery s cimbálkou a další akce.